Gmina Łubnice Gmina Oleśnica Miasto i Gmina Osiek Miasto i Gmina Połaniec Gmina Rytwiany Gmina Tuczępy


Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne?

Podstawowym warunkiem założenia gospodarstwa agroturystycznego jest posiadanie zwykłego gospodarstwa z ładnym widokiem na pole i udostępnienie go turystom. Niestety jednak nie zapewnia to jeszcze oszałamiającego sukcesu. Wymagania turystów z sezonu na sezon są coraz bardziej wygórowane. W takim razie aby ich przyciągnąć wieś powinna mieć w sobie jeszcze coś specyficznego. Na przykład na Radomszczyźnie, na terenach, na których występuje w obfitych ilościach wierzba, stowarzyszenie "Kraina Kugla" promuje wiklinę, jako lokalny produkt przyciągający turystów. Przyjezdni są zafascynowani mnogością wyrobów z tego surowca. Pomysł jednym słowem odniósł sukces.

Otwierając gospodarstwo agroturystyczne należy spróbować przewidzieć, dla czego turysta będzie chciał wydawać pieniądze właśnie u nas. Na rozwój regionu lub wsi gospodarz ma znikomy wpływ. Lokalizacja gospodarstwa na terenie atrakcyjnym turystycznie stanowi już dobry punkt wyjścia. Szanse powodzenia zwiększa składnik tej atrakcyjności, jakim jest krajobraz. I chodzi tu nie tylko o ten naturalny, ale także krajobraz wsi, czyli rodzaj zabudowy. O kolejne kilka procent szanse zwiększa więc tradycyjny, wiejski styl. Czyste środowisko stanowi następny sine qua non osiągania dochodów. Bez infrastruktury ogólnej, czyli wodociągu, punktów handlowych i usługowych, służącej przecież również mieszkańcom a nie tylko turystom - można o agroturystyce jedynie pomarzyć. Istotną rolę będzie też grała infrastruktura turystyczna - bo przecież goście muszą mieć zapewnioną rozrywkę również w niepogodę lub poza sezonem grzybowym...
Przedsiębiorca, gdy otoczenie kwalifikuje się do umieszczenia w nim gospodarstwa agroturystycznego, powinien skupić całą swoja uwagę na przystosowaniu swojego gospodarstwa. W praktyce funkcjonują gospodarstwa, które nie spełniają modelowych założeń, jednakże te wytyczne należy wymienić:

  1. Zazieleniona przestrzeń wokół domu do wypoczynku,
  2. możliwość w miarę łatwego dojazdu, parking lub garaż,
  3. różnorodne hodowle i uprawy w ramach tego samego gospodarstwa,
  4. oferta żywności ekologicznej,
  5. szczególne zwrócenie uwagi na ochronę środowiska: segregacja śmieci, uzdatnienie wody itp.
  6. dodatkowymi atutami z reguły okazują się: miejsce na ognisko/grila, mini plac zabaw dla dzieci, rowery, wędki itp.

Jedna osoba obsługująca kilku gości (wyżywienie plus zakwaterowanie) powinna się liczyć ośmiogodzinnym dniem pracy.

Najmniej formalności związanych z założeniem gospodarstwa agroturystycznego mają rolnicy, dla których podstawą utrzymania jest uprawa ziemi czy hodowla, a którzy agroturystykę chcą traktować jako dodatkowe źródło dochodu. W tym przypadku ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie przewiduje obowiązku rejestracji działalności gospodarczej. Rolnik, który chce wynajmować pokoje na terenie swojego gospodarstwa, miejsca do ustawienia namiotu, a także sprzedawać posiłki domowe lub świadczyć inne usługi związane z pobytem turystów, musi jedynie zgłosić ten fakt w urzędzie gminy, który włączy prowadzone przez niego gospodarstwo agroturystyczne do ewidencji.

Zwolnienie z obowiązku rejestracji działalności gospodarczej jest jednak uzależnione od spełnienia przez rolnika jednego warunku. Jego baza noclegowa nie może mieć więcej niż pięć pokoi. W przypadku gdy np. rolnik wynajmuje 6 pokoi, jest to już traktowane jako prowadzenie zwykłej działalności gospodarczej i podlega opodatkowaniu. Natomiast normalnym obowiązkom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej podlega osoba, która chce prowadzić gospodarstwo agroturystyczne , nie będąc rolnikiem (nie posiada przynajmniej 1 hektara gruntu). Tego typu działalność musi być zarejestrowana jako działalność gospodarcza, z wszystkimi obowiązkami wobec urzędu skarbowego, zakładu ubezpieczeń społecznych itd. Obowiązek taki powstaje bez względu na to, jaką liczbę pokoi taka osoba wynajmuje.

Więcej informacji m. in. na temat przepisów prawnych, uwarunkowań prawno organizacyjnych prowadzenia działalności w turystyce wiejskiej można szukać na stronach: www.agroturystyka.pl (Informację sporządzono na podstawie artykułu Tomasza Pietrygi zamieszczonego w Gazecie Prawnej Nr 134)

Warto również zapoznać się z doskonałą książką: "Kwatera agroturystyczna - praktyczny poradnik" Dostępny jest on na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i można go ściągnąć klikając myszką tutaj.



do góry ^



Projekt i realizacja: Łukasz Orłowski. Administrator strony: kontakt
Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2016

statystyka


Naszą stronę odwiedziło osób.
Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie!