Gmina Łubnice Gmina Oleśnica Miasto i Gmina Osiek Miasto i Gmina Połaniec Gmina Rytwiany Gmina Tuczępy
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z filmem i spotem promującymi Gminę Oleśnica i cały obszar Lokalnej Grupy Działania - Dorzecze Wisły. W filmie i spotach promocyjnych zostały przedstawione najciekawsze atrakcje i miejsca warte zobaczenia w każdej z gmin członkowskich. Materiały promocyjne zostały zrealizowane w ramach działania 431. "Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja" Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 - 2013.

Zobacz spot promujący Gminę Oleśnica Zobacz film promujący Gminę Oleśnica Zobacz film promujący cały obszar LGDGmina Oleśnica

Gmina Oleśnica

ul. Nadstawie 1, 28-220 Oleśnica

tel: (041) 3774-036; fax: (041) 3774-036

e-mail: ug@olesnica.realnet.pl

strona internetowa: www.gminaolesnica.pl

strona podmiotowa BIP: www.bip.olesnica.com.pl

galeria zdjęć: OleśnicaGmina Oleśnica to gmina wiejska w województwie świętokrzyskim, w powiecie staszowskim. Graniczy ona z następującymi gminami: od strony zachodniej z gminą Stopnica, od strony północnej z gminami Tuczępy i Rytwiany, od strony południowej z gminą Pacanów, od wschodniej z gminą Łubnice. Powierzchnia gminy wynosi 53,38 km2. Rzeźba terenu gminy Oleśnica ma charakter falisty - dominują ciągi wzniesień i garbów porozdzielanych siecią dopływów rzeki Wschodniej. Liczba ludności na terenie gminy wynosi ponad 4 tys. mieszkańców.

Symbolem Gminy są przedsiębiorcy świadczący usługi murarskie, znani w kraju i za granicą. Słabe gleby uniemożliwiające uzyskanie znaczniejszych wpływów z produkcji rolnej zmusiły mieszkańców gminy do szukania alternatywnych źródeł dochodu. Taką szansę stworzyło murarstwo, którego Oleśnica słynie od ponad 100 lat, stąd pochodzili poszukiwani mistrzowie, znani przede wszystkim jako budowniczowie obiektów sakralnych. Aktualnie zawód ten wykonuje około 1000 mężczyzn zatrudnionych w 20 zakładach, które między innymi zrzesza miejscowa Spółdzielnia Rzemieślnicza. Istnieje także blisko 200 mniejszych firm rodzinnych. Murarze z Oleśnicy specjalizują się w wykonywaniu robót ogólnobudowlanych i elewacyjnych (dociepleniowych) realizując kontrakty w kraju za granicą.

Gmina Oleśnica posiada niewykorzystany potencjał turystyczny turystyczny. Na terenie Gminy zlokalizowane jest zaledwie 1 gospodarstwo agroturystyczne w Szymanówce, które stanowi jedyny obiekt noclegowy Gminy. Obszar Gminy idealnie nadaje się do rozwoju turystyki konnej, rowerowej, pieszej czy wędkarstwa (stawy rybne).

Obecnie w Oleśnicy znajduje się jeden większy obiekt zabytkowy. Jest nim neogotycki kościół parafialny pw. Wniebowstąpienia NMP z połowy XIX wieku, wybudowany na fundamentach gotyckiej świątyni z XV wieku. Został on rozbudowany pod koniec XIX wieku - dokładnie w 1888 r., kiedy to dobudowano nawy boczne, poszerzono prezbiterium wraz z dobudową apsydy i zakrystii (1895 r.), i w takiej powstałej wówczas postaci przetrwał do dnia dzisiejszego.

Dla Gminy Oleśnica ważne są jej związki z postacią Stefana Żeromskiego, który swoje pobyty na tym terenie uwieczniał w swoich utworach. Głównym atutem gminy Oleśnica są jej walory przyrodniczo-krajobrazowe oraz potencjał historyczno-rekreacyjny. Silną stroną gminy jest także wysoki poziom produkcji rolnej osiągany dzięki licznym gospodarstwom rolnym i wysokiej kulturze rolnej. Dodatkowo gmina posiada atrakcyjne, niezagospodarowane przestrzenie dla rozwoju wypoczynku sobotnio-niedzielnego oraz aktywnej turystyki pieszej i rowerowej.Projekt i realizacja: Łukasz Orłowski. Administrator strony: kontakt
Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2016

statystyka


Naszą stronę odwiedziło osób.
Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie!