Gmina Łubnice Gmina Oleśnica Miasto i Gmina Osiek Miasto i Gmina Połaniec Gmina Rytwiany Gmina Tuczępy




Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z filmem i spotem promującymi Miasto i Gminę Osiek i cały obszar Lokalnej Grupy Działania - Dorzecze Wisły. W filmie i spotach promocyjnych zostały przedstawione najciekawsze atrakcje i miejsca warte zobaczenia w każdej z gmin członkowskich. Materiały promocyjne zostały zrealizowane w ramach działania 431. "Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja" Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 - 2013.

Zobacz spot promujący Miasto i Gminę Osiek Zobacz film promujący Miasto i Gminę Osiek Zobacz film promujący cały obszar LGD



Miasto i Gmina Osiek

Miasto i Gmina Osiek

ul. Rynek 1, 28-221 Osiek

tel: (015) 8671-203; fax: (015) 8671-232

e-mail: umig.osiek@pro.net.pl

strona internetowa: -

strona podmiotowa BIP: www.bip.osiek.iap.pl

galeria zdjęć: Osiek



Miasto i Gminę Osiek liczącą 19 sołectw zamieszkuje 7 927 osób a jej powierzchnia to 129 km2. Samo miasto należało do dawnych osad Sandomierszczyzny, miejscowość dogodnie położona na szlaku handlowym wiodącym z Krakowa na Litwę otrzymuje w 1430 roku prawa miejskie wzorowane na "magdeburskich". Wiek XVII, to zniszczenia w czasie rokoszu Zebrzydowskiego oraz najazdu wojsk szwedzkich i siedmiogrodzkich. W 1832 r., dawne dobra królewskie w Osieku zostały przekształcone majorat i przekazanie generałowi rosyjskiemu Wasilijowi Pogodinowi. W 1869 roku Osiek, podobnie jak niektóre okoliczne miasta, utracił prawa miejskie, które przywrócone zostały dopiero w 125 lat później, bo w 1994 roku.

Na terenie gminy znajduje się kilka zabytków. W samym Osieku godnym obejrzenia jest kościół z 1852 roku i kapliczka położona w centralnym miejscu Rynku.

W pobliskim Niekrasowie zwiedzić można modrzewiową świątynię z XVII wieku, z bogatym wystrojem wnętrz. W chwili wybuchu II wojny światowej Osiek i tereny przyległe były miejscem ciężkich bitew Armii Kraków we wrześniu 1939 roku. Sama okupacja, to czas działań oddziału partyzanckiego "Jędrusie", starającego się w sposób możliwie skuteczny chronić miejscową ludność przed terrorem okupanta. Mimo to, w dniu 3 czerwca 1943 roku doszło do pacyfikacji wsi Strużki, w czasie której hitlerowcy zamordowali 73 osoby.

Obecnie przemysłowo - rolniczy charakter gminy, uwarunkowany jest głównie działalnością Kopalni Siarki w Osieku, gdzie metodą podziemnego wytopu prowadzi się wydobycie tego surowca ze złoża siarki rodzimej. Kopalnia została uruchomiona w kwietniu 1993 roku, posiada bogate zasoby złóż, które mogą zabezpieczyć potrzeby odbiorców krajowych i zagranicznych na około 30 lat.

Przez szereg lat w miejscowości Ossala, mieszkał i pracował Adam Bień, minister rządu londyńskiego więzień Łubianki, sądzony w słynnym "procesie szesnastu". W domu ministra Bienia urządzone jest muzeum jemu poświęcone.



Projekt i realizacja: Łukasz Orłowski. Administrator strony: kontakt
Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2016

statystyka


Naszą stronę odwiedziło osób.
Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie!