Gmina Łubnice Gmina Oleśnica Miasto i Gmina Osiek Miasto i Gmina Połaniec Gmina Rytwiany Gmina Tuczępy
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z filmem i spotem promującymi Miasto i Gminę Połaniec i cały obszar Lokalnej Grupy Działania - Dorzecze Wisły. W filmie i spotach promocyjnych zostały przedstawione najciekawsze atrakcje i miejsca warte zobaczenia w każdej z gmin członkowskich. Materiały promocyjne zostały zrealizowane w ramach działania 431. "Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja" Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 - 2013.

Zobacz spot promujący Miasto i Gminę Połaniec Zobacz film promujący Miasto i Gminę Połaniec Zobacz film promujący cały obszar LGDMiasto i Gmina Połaniec

Miasto i Gmina Połaniec

ul. Ruszczańska 27, 28-230 Połaniec

tel: (015) 8650-305, fax: (015) 8650-328

e-mail: sekretariat@umig.polaniec.pl

strona internetowa: www.polaniec.pl

strona podmiotowa BIP: www.bip.umig.polaniec.pl

kamerka online: zobacz

galeria zdjęć: PołaniecMiasto i Gmina Połaniec leży w Małopolsce. Od wschodu jej granice stanowi rzeka Wisła, zaś od północy i zachodu kompleks Lasów Golejowskich. Gmina znajduje sie we wschodniej części Niecki Połanieckiej będącej częścią Kotliny Sandomierskiej. Tutejszy krajobraz ukształtowal lodowiec. Pofałdowany teren rozcinają doliny Wisły, Czarnej, Wschodniej i Kanału - Strumienia. Niecka Połaniecka opada 30-metrowym stopniem w kierunku wschodnim. W okolicy Połańca i Winnicy Wisła tworzy malowniczy przełom. Administracyjnie gmina położona jest w powiecie staszowskim, w województwie swiętokrzyskim.

Prawie 20% powierzchni gminy zajmują lasy, z przewagą drzewostanu sosnowego. Ponad 100 hektarów to stawy rybne(m.in. Sieragi). Cała jednostka administracyjna zajmuje 7 492 hektary,a na miasto przypada 1 741 ha. Zamieszkuje tu 12 400 osób, a w samym Połancu 9 000 osób. W skład miasta i gminy wchodzą: miasto Połaniec i 17 wsi sołeckich (Brzozowa, Kamieniec, Kraśnik, Łęg-Zawada, Maśnik, Okrągła-Luszyca, Rudniki, Ruszcza, Ruszcza Kępa, Rybitwy, Tursko Małe, Tursko Małe Kolonia, Winnica, Wymysłów, Zdzieci Nowe, Zdzieci Stare, Zrębin)

Gmina ma charakter przemysłowo-rolniczy, 67% jej mieszkanców zatrudnia przemysł, głównie energetyka. Elektrownia Połaniec oraz spółki powstałe przy elektrowni. Inne duże zakłady to: "Energo-Remont" (200 osób), "Polprzem" Sp. z o.o. (ok. 100 osób) oraz Przedsiebiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. (50 osób). W ewidencji działalnosci gospodarczej figuruje 600 podmiotów.

W 1995 r. uruchomiona została wieża przekaźnikowa telefonii komórkowej Centertel, a w 1998 r. - Era GSM. W gminie znajduje się ponad 3 200 mieszkań o łacznej liczbie 11 500 izb. Prawie 2 000 mieszkań odbiera sygnał telewizji satelitarnej za pośrednictwem sieci kablowej. 2 600 osób korzysta z abonamentu telefonicznego. W 1996 roku oddano do użytku krytą pływalnię "DELFIN". W 1999 r. zakończono budowę wodociągów w Mieście i Gminie Połaniec. Sieć rozdzielcza osięgneła długość 140 km. Zakończono również telefonizację Połańca (23 abonentów na 100 mieszkańców). 10.06.1998r. oddano do użytku mechaniczno biologiczną oczyszczalnię ścieków z gospodarką osadami. Gmina posiada bardzo dobrą sieć dróg. W gminie ponad 1000 osób pozostaje bez pracy, przeważają wśród nich kobiety. Z pomocy społecznej korzysta 550 rodzin.

W Połańcu warto zobaczyć osiemnastowieczny kościół parafialny św. Marcina z barokową kaplicą, zabytkową bożnicę wybudowaną w XVIII w., Kopiec Kościuszki, gdzie w 1794 r. Tadeusz Kościuszko ogłosił słynny Uniwersał Połaniecki skarpę wiślaną z widokiem na dolinę rzeki. Można również zwiedzić dworek szlachecki w Ruszczy z przełomu XVIII/XIX w. w otoczeniu kilkunastu starych trzechsetletnich dębów. Miasto dysponuje krytą pływalnią "Delfin" ze zjeżdżalnią o długości 60 m, kręgielnią bowlingową w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu.Projekt i realizacja: Łukasz Orłowski. Administrator strony: kontakt
Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2008-2016

statystyka


Naszą stronę odwiedziło osób.
Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie!