Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2023-2029 obejmuje 10 tematycznych przedsięwzięć mających na celu wsparcie rozwoju lokalnej społeczności. Strategia otwiera szerokie możliwości dla jednostek sektora finansów publicznych, osób fizycznych oraz stowarzyszeń z obszaru gmin Łubnice, Oleśnica, Osiek, Połaniec i Rytwiany, które mogą ubiegać się o dofinansowanie na realizację różnorodnych projektów. W cyklu artykułów przybliżających charakterystykę każdego z tych przedsięwzięć, w części 4 skupimy się na Przedsięwzięciu 1.4. LGD-DW dostrzegając potrzebę wspierania rozwoju lokalnych liderów, zrealizuje projekt operacji własnej skierowany do mieszkańców i organizacji pozarządowych.
Czwartą propozycją w ramach strategii jest Przedsięwzięcie 1.4 “Kształtowanie liderów życia publicznego i społecznego”. Z budżetem wynoszącym 80 tysięcy euro, przedsięwzięcie to skupiać się będzie na realizacji projektu własnego LGD. Projekt będzie miał na celu rozwijanie kompetencji przywódczych wśród mieszkańców i przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Korzyści dla uczestników projektu
W ramach projektu przewidziano szereg działań, które umożliwią uczestnikom zdobycie niezbędnych umiejętności w zakresie zarządzania projektami, komunikacji, negocjacji i pracy zespołowej. Dzięki projektowi “Kształtowanie liderów życia publicznego i społecznego” LGD – Dorzecze Wisły przyczyni się do budowania silnej i aktywnej społeczności lokalnej. Wspieranie rozwoju liderów to kluczowy element w dążeniu do osiągnięcia tego celu.
Wskaźniki dla naboru grantowego:
Budżet: 80 000 €.
Dofinansowanie: 100%.
Wskaźnik produktu: 1 (liczba wydarzeń).
Wskaźnik rezultatu: 100 (liczba osób).
Możliwy Wnioskodawca: LGD, osoby prawne.
Grupa docelowa: mieszkańcy, organizacje pozarządowe.
Charakter projektu: nieinwestycyjny.
Sposób realizacji: projekt własny LGD.
Możliwości dla uczestników
Przedsięwzięcie 1.4 to inwestycja w przyszłość lokalnej społeczności. Odpowiednie wyszkolenie liderów, którzy będą inspirować i motywować innych do działania na rzecz rozwoju swojego otoczenia, to główny cel przedsięwzięcia. Szkolenia, warsztaty, coaching, mentoring wizyty studyjne, konferencje, seminaria, a także poprzez tworzenie platform współpracy i wymiany doświadczeń to tylko niektóre z form wsparcia, jakie będzie oferowało LGD – Dorzecze Wisły. Szczegółowe zadania zostaną podane w ogłoszeniu o planowanym naborze wniosków.
Warunki udzielenia pomocy (na podstawie wytycznych):
- Złożenie wniosku o przyznanie pomocy i wniosku o płatność oraz ich zmiana lub wycofanie, a także wymiana korespondencji, wykonywanie innych czynności dotyczących postępowania oraz zawieranie umów o przyznaniu pomocy odbywa się za pomocą systemu IT.
- Złożenie wniosku o przyznanie pomocy i wniosku o płatność za pomocą systemu IT następuje po uwierzytelnieniu w tym systemie wnioskodawcy lub beneficjenta.
- ARiMR oraz SW w trakcie oceny formalnej wniosku o przyznanie pomocy lub wniosku o płatność wzywają jednokrotnie wnioskodawcę lub beneficjenta do usunięcia braków formalnych w terminie nie krótszym niż 7 dni i nie dłuższym niż 21 dni od dnia doręczenia wezwania.
- W jednym naborze wniosków dany wnioskodawca może złożyć tylko jeden WOPP.
- Pomoc przyznaje się w formie zwrotu części kosztów kwalifikowalnych.
- Na operację własną LGD pomoc przyznaje się LGD.
- Pomoc przyznaje się w wysokości zgodnej z poziomem dofinansowania, określonym przez LGD w regulaminie naboru, nieprzekraczającym poziomu dofinansowania wynoszącego do 100% kosztów kwalifikowalnych – w przypadku operacji nieinwestycyjnych.
- Suma pomocy na operacje własne LGD nie może przekroczyć 20% środków komponentu Wdrażanie LSR w ramach PS WPR.
- Pomoc na operację własną LGD przyznaje się, jeżeli:
1) LGD wykaże, że operacja nie realizuje zadań LGD w ramach komponentu Zarządzanie LSR;
2) operacja:
a) jest niezbędna do osiągnięcia danego celu/realizacji przedsięwzięcia LSR,
b) realizuje cele publiczne oraz niekomercyjne,
c) spełnia warunki przyznania pomocy dla danego zakresu wsparcia. - Pomocy na operację własną nie przyznaje się:
1) jeżeli operacja jest operacją realizowaną w partnerstwie albo jest operacją w ramach projektu partnerskiego.
2) w następujących zakresach wsparcia: start DG, start GA, start ZE, start GO, start KŁŻ, rozwój DG, rozwój GA, rozwój ZE, rozwój GO, rozwój KŁŻ oraz przygotowanie projektów partnerskich. - Pomoc jest wypłacana zgodnie z warunkami określonymi w wytycznych podstawowych.
- W przypadku nieuwzględnienia w oddzielnym systemie rachunkowości zdarzenia powodującego poniesienie kosztów albo gdy do jego identyfikacji nie wykorzystano odpowiedniego kodu rachunkowego w przypadku operacji finansowanych w formie płatności ryczałtowych kwotę pomocy przysługującą do wypłaty pomniejsza się o 10%.
Ważne dokumenty
Lokalna Strategia Rozwoju (luty 2024) LGD – Dorzecze Wisły na lata 2023-2029 (aktualna)
Wytyczna MRiRW – Komponent Wdrażanie LSR
Wytyczne podstawowe w zakresie pomocy finansowej w ramach PS WPR 2023–2027
Procedura oceny i wyboru operacji w ramach wdrażania LSR na lata 2023-2027