Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2023-2029 obejmuje 10 tematycznych przedsięwzięć mających na celu wsparcie rozwoju lokalnej społeczności. Strategia otwiera szerokie możliwości dla jednostek sektora finansów publicznych, osób fizycznych oraz stowarzyszeń z obszaru gmin Łubnice, Oleśnica, Osiek, Połaniec i Rytwiany, które mogą ubiegać się o dofinansowanie na realizację różnorodnych projektów. W cyklu artykułów przybliżających charakterystykę każdego z tych przedsięwzięć, w części 9 skupimy się na Przedsięwzięciu 1.9, związanym realizacją projektu operacji własnej LGD, której grupę docelową będą stanowiły kobiety.
Dziewiątą propozycją w ramach strategii jest Przedsięwzięcie 1.9 “Rozwój osobisty – wzmacnianie kompetencji i integracja”. Z budżetem wynoszącym 40 tysięcy euro, przedsięwzięcie to skupiać się będzie na realizacji projektu własnego LGD. Projekt w całości skierowany do kobiet, będzie miał na celu ich wszechstronny rozwój oraz aktywizację społeczną. Realizacja projektu przyniesie korzyści nie tylko im samym, ale również całej społeczności lokalnej. Dzięki zdobytym umiejętnościom i zwiększonej aktywności społecznej uczestniczki będą mogły pełniej uczestniczyć w życiu swojej miejscowości, przyczyniając się do jej rozwoju.
Korzyści dla uczestników projektu
Projekt niesie ze sobą szereg korzyści dla kobiet, które zdecydują się wziąć w nim udział. Przede wszystkim, dzięki szkoleniom i warsztatom z zakresu kompetencji miękkich i twardych, uczestniczki będą miały szansę zdobyć nowe umiejętności, które zwiększą ich pewność siebie oraz otworzą nowe możliwości na rynku pracy. Ponadto, działania integracyjne takie jak wyjazd studyjny, rekreacje czy wydarzenia integracyjne, przyczynią się do nawiązania nowych znajomości, budowania sieci wsparcia oraz poczucia przynależności do społeczności. Wzrost kompetencji społecznych pozwoli kobietom na bardziej aktywne uczestnictwo w życiu lokalnym, co przełoży się na rozwój całej społeczności.
Wskaźniki dla naboru grantowego:
Budżet: 40 000 €.
Dofinansowanie: 100%.
Wskaźnik produktu: 1 (liczba wydarzeń).
Wskaźnik rezultatu: 100 (liczba osób).
Możliwy Wnioskodawca: LGD, osoby prawne.
Grupa docelowa: kobiety.
Charakter projektu: nieinwestycyjny.
Sposób realizacji: projekt własny LGD.
Przykłady zadań w ramach inicjatywy
W ramach projektu planowane są różnorodne działania, które odpowiedzą na potrzeby i oczekiwania uczestniczek. Szczegółowe zadania zostaną podane w trakcie ogłoszonego naboru wniosków na to przedsięwzięcie, mogą to być m.in. :
- Szkolenia z kompetencji miękkich: komunikacja interpersonalna, asertywność, radzenie sobie ze stresem, rozwiązywanie konfliktów.
- Warsztaty z kompetencji twardych: podstawy obsługi komputera, tworzenie stron internetowych, księgowość, języki obce.
- Wyjazdy integracyjne: wspólne wycieczki, wizyty w instytucjach kultury, udział w wydarzeniach regionalnych.
- Rekreacja: zajęcia sportowe, warsztaty artystyczne, spotkania tematyczne.
- Wydarzenia integracyjne: pikniki, festyny, konferencje, debaty.
Warunki udzielenia pomocy (na podstawie wytycznych):
- Złożenie wniosku o przyznanie pomocy i wniosku o płatność oraz ich zmiana lub wycofanie, a także wymiana korespondencji, wykonywanie innych czynności dotyczących postępowania oraz zawieranie umów o przyznaniu pomocy odbywa się za pomocą systemu IT.
- Złożenie wniosku o przyznanie pomocy i wniosku o płatność za pomocą systemu IT następuje po uwierzytelnieniu w tym systemie wnioskodawcy lub beneficjenta.
- ARiMR oraz SW w trakcie oceny formalnej wniosku o przyznanie pomocy lub wniosku o płatność wzywają jednokrotnie wnioskodawcę lub beneficjenta do usunięcia braków formalnych w terminie nie krótszym niż 7 dni i nie dłuższym niż 21 dni od dnia doręczenia wezwania.
- W jednym naborze wniosków dany wnioskodawca może złożyć tylko jeden WOPP.
- Pomoc przyznaje się w formie zwrotu części kosztów kwalifikowalnych.
- Na operację własną LGD pomoc przyznaje się LGD.
- Pomoc przyznaje się w wysokości zgodnej z poziomem dofinansowania, określonym przez LGD w regulaminie naboru, nieprzekraczającym poziomu dofinansowania wynoszącego do 100% kosztów kwalifikowalnych – w przypadku operacji nieinwestycyjnych.
- Suma pomocy na operacje własne LGD nie może przekroczyć 20% środków komponentu Wdrażanie LSR w ramach PS WPR.
- Pomoc na operację własną LGD przyznaje się, jeżeli:
1) LGD wykaże, że operacja nie realizuje zadań LGD w ramach komponentu Zarządzanie LSR;
2) operacja:
a) jest niezbędna do osiągnięcia danego celu/realizacji przedsięwzięcia LSR,
b) realizuje cele publiczne oraz niekomercyjne,
c) spełnia warunki przyznania pomocy dla danego zakresu wsparcia. - Pomocy na operację własną nie przyznaje się:
1) jeżeli operacja jest operacją realizowaną w partnerstwie albo jest operacją w ramach projektu partnerskiego.
2) w następujących zakresach wsparcia: start DG, start GA, start ZE, start GO, start KŁŻ, rozwój DG, rozwój GA, rozwój ZE, rozwój GO, rozwój KŁŻ oraz przygotowanie projektów partnerskich. - Pomoc jest wypłacana zgodnie z warunkami określonymi w wytycznych podstawowych.
- W przypadku nieuwzględnienia w oddzielnym systemie rachunkowości zdarzenia powodującego poniesienie kosztów albo gdy do jego identyfikacji nie wykorzystano odpowiedniego kodu rachunkowego w przypadku operacji finansowanych w formie płatności ryczałtowych kwotę pomocy przysługującą do wypłaty pomniejsza się o 10%.
Lokalne kryteria oceny i wyboru operacji
Uwaga: Poniższe kryteria mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie. O wszelkich aktualizacjach kryteriów, terminach i zasadach naboru wniosków będziemy informować na bieżąco na naszej stronie internetowej oraz w innych kanałach komunikacji.
Ważne dokumenty
Lokalna Strategia Rozwoju (luty 2024) LGD – Dorzecze Wisły na lata 2023-2029 (aktualna)
Wytyczna MRiRW – Komponent Wdrażanie LSR
Wytyczne podstawowe w zakresie pomocy finansowej w ramach PS WPR 2023–2027
Procedura oceny i wyboru operacji w ramach wdrażania LSR na lata 2023-2027