W dniu 7 listopada 2024 r. w godz. 10:00 – 14:00 pracownicy biura Lokalnej Grupy Działania – Dorzecze Wisły wzięli udział w szkoleniu z obsługi Portalu Usług Elektronicznych (PUE), organizowanego przez Polską Sieć LGD. Szkolenie zostało przeprowadzone w formule online i skierowane było do Lokalnych Grup Działania. Głównym celem szkolenia było zapoznanie uczestników z funkcjonalnościami PUE, ze szczególnym uwzględnieniem wypełniania Wniosku o Przyznanie Pomocy w ramach Interwencji 13.1 Leader – wdrażanie LSR.
Tematyka szkolenia dotyczyła obsługi nowego systemu elektronicznego PUE, w którym LGD i wnioskodawcy będą obsługiwali wnioski o dofinansowanie w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Podczas szkolenia omówione zostały następujące zagadnienia:
- Podstawowe informacje o PUE dla Wnioskodawcy,
- Sposób logowania się Wnioskodawcy do PUE,
- Ogólne informacje dla Wnioskodawcy jak poruszać się po PUE (obsługa wysyłki i odbioru pism, korekta, wycofanie, inna korespondencja),
- Sposób autoryzacji wysyłki WoPP,
- Podpisanie WoPP przez Wnioskodawcę,
- Funkcje pełnomocnik, kontrole, płatności,
- Makieta WoPP – przedstawienie makiety wniosku na I.13.1 WDR z biznesplanem z wybranego zakresu,
- Makieta WoPP – przedstawienie makiety wniosku na I.13.1 WDR z ZRF (bez biznesplanu) z wybranego zakresu.
Moderatorem szkolenia był Prezes Zarządu PS LGD Piotr Sadłocha. Panele merytoryczne prowadziła z-ca Dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Jolanta Perkowska oraz pracownicy z Departamentu Działań Delegowanych ARiMR i Agroapp, którzy na co dzień zajmują się przygotowaniem wdrażania podejścia Leader. Uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań i uzyskania odpowiedzi od ekspertów. Łącznie w peaku szkolenia wzięło udział ponad 617 osób z całej Polski.
Na spotkaniu pojawiło się wiele ciekawych pytań (również z naszej strony) i odpowiedzi, zarówno merytorycznych, jak i technicznych, co pozwoliło nam lepiej zrozumieć działanie nowego systemu. Choć PUE wydaje się intuicyjny, to jak każda nowość ma swoje plusy i minusy. Czekamy z niecierpliwością na kolejne szkolenia, które pozwolą nam jeszcze bardziej zgłębić tajniki platformy i przekazać tę wiedzę naszym beneficjentom.
Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta na szkoleniu oraz nowo powstały system elektroniczny będzie ułatwieniem dla LGD i wnioskodawców, choć początki są trudne, z czasem wszyscy nabiorą doświadczenia. Zdajemy sobie sprawę, że przejście w nowej perspektywie na system elektroniczny na początku będzie stwarzało problemy i z pewnością pojawią się błędy. Pracownicy ARiMR zapewniają jednak, że dołożą wszelkich starań, aby firmy obsługujące system jak najszybciej je naprawiały.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu! Zapraszamy do regularnego odwiedzania naszego portalu, aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami.