Kościół pw. św. Stanisława Męczennika w Osieku to miejsce, które bez wątpienia zasługuje na uwagę i odwiedzenie. Należy do dekanatu Koprzywnica diecezji sandomierskiej. Malowniczy zabytek, znajdujący się w sercu miasta, jest nie tylko ważnym historycznym punktem odniesienia, ale również pięknym przykładem architektury neoklasycystycznej, która przyciąga wzrok swoją elegancją i harmonią. Jego unikalność podkreśla renesansowy ołtarz, pochodzący z poprzedniego kościoła.
Pierwsze informacje o kościele pochodzą z początków XV w. Około 1410 roku miejscowy pleban Paweł Szmylowski, herbu Ostoja, zbudował nowy kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Osieku. W tamtym czasie na przedmieściach Osieka znajdował się także modrzewiowy kościółek pw. Nawiedzenia NMP, który niestety spłonął w XIX wieku. W początkach XIX wieku kościół pw. św. Stanisława zaczął podupadać i stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa wiernych. Dlatego też w 1840 roku został rozebrany, a z jego materiałów zbudowano tymczasową kaplicę w formie szopy, która służyła jako tymczasowa kaplica mieszkańcom do roku 1851.
W 1852 roku Żyd o imieniu Szmul ze Staszowa, wybudował kościół na zamówienie Wasilija Pogodina, właściciela dóbr osieckich. Jego konstrukcja początkowo nie wykazywała jednak cech typowej świątyni katolickiej, a także nie była odpowiednio trwała. Wkrótce po zbudowaniu, mury kościoła zaczęły pękać, co wymagało ich wzmocnienia.
W latach 1896-1897 miała miejsce gruntowna przebudowa kościoła, której efektem jest obecny wygląd świątyni. Uroczystego poświęcenia odnowionego kościoła dokonał biskup Antoni Franciszek Sotkiewicz 4 lipca 1897 roku. Od tamtej pory budynek przeszedł kilka renowacji, a ostatnia z nich miała miejsce w 2005 roku, podczas której pokryto go blachą miedzianą, wykonano ogrzewanie podłogowe i wymieniono posadzkę.
Kościół pw. św. Stanisława Męczennika w Osieku reprezentuje styl neoklasycystyczny. Jest to murowana i otynkowana budowla na planie krzyża greckiego, z zamkniętymi półkolistymi absydami. Wejście do kościoła flankują rzeźby umieszczone w arkadach fasady. W jego wnętrzu znajduje się sklepienie kolebkowe, udekorowane malowidłami figuralnymi w części prezbiterialnej.
Najważniejszym elementem wnętrza jest neobarokowy ołtarz główny z końca XIX wieku, zwieńczony rzeźbioną grupą Świętej Trójcy. Na ołtarzu znajduje się również obraz św. Stanisława ze Szczepanowa, namalowany przez Pawłowskiego. Oprócz tego, w kościele można podziwiać późnorenesansowe i barokowe ołtarze boczne, regencyjną ambonę oraz rokokowe feretrony.
Ze względu na swoją historyczną i artystyczną wartość, kościół pw. św. Stanisława Męczennika w Osieku jest najważniejszym zabytkiem miasta. Jest on jedynym rejestrowanym zabytkiem miejscowości i przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Dobrą wiadomością dla wszystkich, którzy planują odwiedzić ten ciekawy obiekt, jest fakt, że kościół będzie w niedługim czasie przechodzić renowację. Prace obejmą m.in. odnowienie elewacji oraz polichromii znajdujących się na suficie, przedstawiających świętych. Celem tych działań jest przywrócenie kościołowi jego dawnej świetności i jeszcze większe podkreślenie unikalnego piękna tego miejsca.
Cały proces renowacji zostanie przeprowadzony pod nadzorem konserwatora zabytków, aby zapewnić zachowanie autentycznego charakteru obiektu. Gmina Osiek, z pomocą dofinansowania w wysokości ponad 911 tysięcy złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, umożliwi przeprowadzenie tych prac, które sprawią, że kościół będzie jeszcze bardziej godny podziwu.
Dzięki pięknej architekturze, unikalnemu wystrojowi i historii, kościół pw. św. Stanisława Męczennika w Osieku jest bez wątpienia miejscem, które warto odwiedzić. To nie tylko podróż w czasie, lecz także możliwość doświadczenia piękna i historii na własne oczy. Zapraszamy wszystkich turystów i mieszkańców, aby odkryli niezwykłość tego zabytku i zagłębili się w jego historię oraz uroki.
ZOBACZ GALERIĘ ARCHIWALNYCH ZDJĘĆ KOŚCIOŁA W OSIEKU (przejdź do galerii)
Kościół pw. św. Stanisława Męczennika w Osieku
ul. Mickiewicza 30, 28-221 Osiek
tel. 723 031 963
metropolia: lubelska
diecezja: sandomierska
dekanat: koprzywnicki